Czy antybiotyk wpłynął na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Właśnie rozpoczęłam współżycie, środki mechaniczne nie hamują strachu przed zajściem w ciążę, dlatego chciałam od następnego cyklu rozpocząć antykoncepcję hormonalną. Niestety na dzień przed okresem rozchorowałam się i dostałam wysokiej temperatury. Musiałam wziąć antybiotyk i z powodu naprawdę złego samopoczucia oraz włączenia antybiotyku nie przyjęłam tabletki w 1 dniu okresu. Czy mogę wziąć tabletkę po zakończeniu okresu i zakończeniu leczenia antybiotykiem (będzie to ok. 8 dnia cyklu, tabletki Sylvie 20). Przez ile dni potem przyjmować, tzn. do którego dnia cyklu i od kiedy będę zabezpieczona w pełni - tzn. bez użycia dodatkowych środków. Czy to, że chwilę wcześniej przyjmowałam antybiotyk może mieć jakiś wpływ na zdrowie lub skuteczność? Dodam jeszcze, że okresy mam bolesne i nie zawsze regularne - oczywiście byłam u ginekologa i wykluczył podłoże chorobowe. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Może Pani rozpocząć przyjmowanie tabletek tuż po zakończeniu antybiotykoterapii. Należy wtedy przyjąć całe opakowanie, 21 tabletek. Dużo zależy od tego, jaki antybiotyk Pani przyjmowała. Proszę przeczytać w jego ulotce, czy wchodzi on w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi, zmniejszając ich skuteczność. Jeśli tak, to przez pierwsze dwa tygodnie powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie, jak prezerwatywa, bądź wstrzymać się od współżycia. Jeśli nie, to wystarczy zachować taką ostrożność przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek. Antybiotyk w połączeniu z antykoncepcją hormonalną nie będzie miał natomiast wpływu na Pani zdrowie .

Pozdrawiam serdecznie!