Czy antybiotyki rozregulowały mi okres?

Witam. Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych brałam również, przez 10 dni, antybiotyk na zapalenie pęcherza. W ostatnim tygodniu przyjmowania tabletek hormonalnych wystąpiły u mnie plamienia, jak sama się domyśliłam wywołane antybiotykiem. Teraz nie wiem czy w tygodniu przerwy był to okres czy nadal te plamienia. Jak na okres to krwawienie było za skąpe.

Dodam, że podczas brania antybiotyku nie odbywałam stosunków, a 5 dni przed jedynie stosunek przerywany. Mam zamiar zrobic test ciążowy, ale chciałabym się jeszcze dowiedziec czy zaczynając nowe opakowanie nadal będę chroniona? A jeśli nie, to przez jaki okres czasu powinnam się jeszcze dodatkowo zabezpieczać?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Antybiotyki rzeczywiście zmniejszają skuteczność hormonalnej terapii antykoncepcyjnej. Ryzyko zajścia w ciążę w wyniku opisywanych przez Panią kontaktów seksualnych jest małe, ale warto wykonać test ciążowy.

Skuteczność antykoncepcji wraca po ok. 7 dni od zakończenia terapii, jednak zaleca się by zabezpieczać się dodatkowo przez co najmniej 14 dni od ostatniej przyjętej dawki antybiotyku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.