Czy astygmatyzm może powodować lęk i napięcie?

czy mala wada wzroku astygmatyzm może powodować lęk i napiecie .lecze się ponad rok na nerwice a teraz od prawie miesciaca na lęk przed wyjściem na pole lub kontakt z ludzmi ale nie czyje poprawy

Witam, jeżeli leczy się Pan psychoterapeutycznie i nie ma żadnej poprawy to powinien Pan zmienić psychoterapeutę.
Jeżeli farmakologicznie to powinien Pan spróbować przejść na psychoterapię.
Wady wzroku mogą wywoływaś stres, a ten może wywoływaś lęk.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Z tego, co wiem, nie istnieje związek pomiędzy astygmatyzmem a zaburzeniami lękowymi.
Jeżeli chodzi natomiast o Pana objawy i ich nasilenie, należy pamiętać, że psychoterapia to długotrwały proces. Potrzeba czasu, aby pewne objawy się zmniejszyły/zniknęły a inne trudności zostały zminimalizowanie. Jednakże nic nie może trwać wiecznie. Jeżeli uczęszcza Pan na terapię ponad rok i nie widzi Pan żadnej poprawy, na pewno warto powiedzieć o tym swojemu terapeucie (wątpliwości wnosimy na sesję). Jeżeli nadal nic nie ruszy, może warto pomyśleć nad zmianą terapeuty.

Zapraszam na rozmowę,
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Witam Pana
Żeby kompetentnie odpowiedzieć na Pana pytanie,
musiałabym poznać więcej szczegółów.
Astygmatyzm nie przyczynia się do powstania zaburzeń lękowych.
Jednak Pana stosunek do wady wzroku i związany
z tym stres mógł przyczynić się do znacznego
obniżenia Pana samooceny i do zaburzeń lękowych.
W sytuacjach szczególnie obciążających, na pierwszy
plan wysuwa się lęk, napięcie oraz poczucie
niepewności i zagubienia.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać
różnych fobii - stąd u Pani lęk przed kontaktami z ludźmi,
nazywany fobią społeczną lub antropofobią.
Zaburzenia lękowe, w tym fobia społeczna
nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą
poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają
niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Fobia ta może doprowadzić do izolacji społecznej.
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne.
Nie napisał Pan w jaki sposób leczy Pan fobię i nerwicę lękową.
Zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii,
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl