Czy atak duszności to objaw astmy?

Witam! Mam 13 lat i w tamtym tygodniu zdarzyło mi się coś w rodzaju duszności. Nie mogłam nabrać powietrza ustami ani mówić, gdy z wielkim wysiłkiem nabierałam powietrza do ust słychać było coś w rodzaju świstu. Obserwując mnie można było zauważyć że, coś blokuje w płucach i nie chce puścić. Ten jak to nazwę atak duszności trwał gdzieś około dwóch godzin zdarzyło sie wieczorem. Takie coś zdarzyło mi się po raz pierwszy. Wcześniej miałam napadowy, duszący i suchy kaszel, który zdarzał sie najczęściej po śpiewaniu, śmiechu, krzyku, wysiłku fizycznym, stresie , intensywnym zapachu, zimnym powietrzu. Również zdarzało mi się ,że odczuwałam coś w rodzaju ucisku czy też ciężaru w klatce piersiowej co trwało kilka minut lub godzin. Czy to może być astma? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuje.

KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Objawy, które opisujesz mogą być wywołane przez astmę, jednak, prawdopodobnie, zachorowałaś na podgłośniowe zapalenie krtani. Jest to choroba częsta w Twoim wieku i ma podłoże wirusowe. Powinno przejść samo za kilka/kilkanaście dni, jednak gdyby znów pojawiła się duszność trzeba wyjść na świeże powietrze (zimne). Zmniejsza obrzęk krtani i ułatwia oddychanie. Gdyby to nie pomogło trzeba zgłosić się do lekarza - pamiętaj, że duszność jest zagrożeniem życia. 

Lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty