Czy badanie tomografii komputerowej świadczy o nowotworze?

Kobieta lat 78, przy corocznym badaniu USG stwierdzono zmiany ogniskowe w wątrobie. Morfologia w normie, brak objawów z strony przewodu pokarmowego. Wstępne rozpoznanie lekarza rodzinnego "nowotwór jelita grubego". Badanie TK : W wątrobie segmencie 4b i 5 widoczny jest policykliczny obszar guzowaty 9,7xx7,0x8,0 cm uwypuklający zewnętrzny zarys torebki wątroby. W segmencie 2 i8 kilka mniejszych ognisk wielkości do 1,3 cm. Poza tym wątroba bez innych zmian ogniskowych.W środkowej części esicy widoczne okrężne pogrubienie ściany do szerokości 1,2cm zwężające światło jelita na długości 2,7 cm przylegające bez wyraźnej granicy do okolicy lewego przymacicza i lewej żyły jajnikowej, która ma kręty żylakowaty przebieg z możliwością jej nacieku . W całej esicy liczne uchyłki. Podejrzenie zmiany npl esicy z naciekiem na lewa żyłę jajnikowa i rozsiewem metastatycznym do wątroby. Po tym badaniu zlecona kolonoskopia z wynikiem: W esicy liczne uchyłki i polip 0,5 cm, usunięto pętlą na zimno makroskopowo. Kanał odbytu bz. Diagnoza D12.5 polip esicy uchyłki esicy K57.3.3 Badanie wykonywał onkolog prowadzący. CEA 5,55 (osoba paląca). Wynik badania histopatologicznego usuniętego polipa za 2 tyg. Jest zmiana nowotworowa czy nie? Powtarzać badanie TK?

Lek. Paweł Szadkowski

Na podstawie badań obrazowych można jedynie mówić o prawdopodobieństwie występowania nowotworu. Ponowne badanie TK nie potwierdzi tego rozpoznania, ponieważ konieczne do tego jest badanie histopatologiczne zmiany. Sugeruję dokładnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego oraz poczekać na wynik histopatologiczny.