Czy bakterię Helicobacter pylori można wyleczyć?

Dzien dobry!Czy helikobakteri pylori mozna wyleczyc?Choroba jest nabyta ponad 20lat temu,co spowodowalo wrzoda dwunastnicy.Dolegliwosci gastryczne objawiaja sie po wielu potrawach mimo stosowania diety.Czy jest to choroba zakazna?

Małgorzata Panek

Jest to jak najbardziej choroba zakaźna, tzn korzystając z nieumytych naczyń czy sztućców można się zarazić. Długoletnie nieskuteczne leczenie farmakologiczne o choroba wrzodowa są wskazaniem do eradykacji bakterii. W tym celu lekarz przepisuje dwa antybiotyki i tzw ipp.
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam