Czy biopsja wykaże komórki nowotworowe?

Dzień dobry. Od wielu lat mam problemy z zaczerwienianiami na brzuchu (myślę, że od około 4 lat). Od momentu, kiedy się one pojawiły minął około rok, kiedy poszedłem do dermatologa. Przez trzy lata z przerwami chodziłem do dermatologa. Wykonałem przez te 3 lata to co poniżej: 1. Stosowałem maść Protopic przez około 2 msc - bez skutku, 2. Badałem krew pod kątem boreliozy - nic nie wykazało, 3. Stosowałem jakąś maść jodową(?) (taka brązowa) przez około 2 msc - bez skutku, 4. Miałem robioną biopsję kawałka zaczerwienionej skóry - nic nie wykazało, 5. Stosowałem maść sterydową - POMOGŁA, ale tylko na jakiś miesiąc, po tym czasie plamy wróciły (mają bardzo podobny układ jak wcześniej. Są w tych samych miejscach i mają podobny kształt) 6. Miałem robione testy alergiczne kontaktowe - nic nie wykazało, 7. Stosowałem piankę Calmapherol - bez skutku, 8. Robiłem badania kału na pasożyty cztery razy - nic nie wykazały, 9. Miałem robione USG jamy brzucha - wszystko dobrze Dermatolog już nie ma pomysłów. Prawdopodobnie, będę się umawiał na spotkanie z innym dermatologiem, ale w między czasie chciałbym się dowiedzieć czegoś od Państwa. Planuję zrobienie kolonoskopi, z tego względu, że babcia miała prawdopodobnie rak jelita. Zastanawiam się, czy jeżeli faktycznie miał bym raka to czy w biopsji nie wykazałoby komórek nowotworowych? Proszę o pomoc, o jakieś pomysły :)

Lek. Paweł Szadkowski

W pana wieku rak jelita grubego jest bardzo mało prawdopodobny, warto jednak zadbać o odpowiednią profilaktykę w późniejszych latach. Wymaga pan diagnostyki dermatologicznej. Biopsja skóry jednego miejsca może nie wykazać zmian nowotworowych, ale nowotwór jest raczej wątpliwym rozpoznaniem.