Czy biorąc najniższa dawkę leku bazie escitalopramu- Elicea mogę nadal karmić piersią?

Jestem mamą 3 miesięcznego dziecka. Cierpię na nerwicę lękową z somatami. Lekarz zalecił lek na bazie escitalopramu- Elicea. Czy biorąc najniższa dawkę tego leku mogę nadal karmić piersią?

Lek. Paweł Szadkowski

Lek ten należy do kategorii L2 - czyli do kategorii bezpiecznej. Niemniej w przypadku problemów nerwicowych stanowi dopiero lek drugiego wyboru - częściej stosuje się sertralinę. Pani dziecko ma już 3 miesiące, im jest starsze, tym mniejsze ryzyko dla dziecka stanowi leczenie. Maksymalne stężenie leku występuje po ok. 5 godzinach od podania, może Pani spróbować po prostu wtedy nie karmić, tylko odczekać. Oczywiście należy obserwować dziecko pod katem senności, niepokoju, słabego przyrostu masy ciała, ale są to bardzo rzadkie działania niepożądane i po prostu muszę o nich wspomnieć, ale była Pani czujna. Proszę pamiętać jak ważne dla dziecka jest karmienie piersią i nie odstawiać dziecka z powodu leczenia.