Czy ból nóg jest związany z niewydolnością żył?

Witam, jakieś dwa tygodnie temu zaczął doskwierać mi ból lewej nogi w okolicy łydki/kości piszczelowej bez widocznego zasinienia oraz znaczącego obrzęku, dodam że nie doszło wcześniej do żadnego urazu w tym obrębie. Ból odczuwałam jako ciągnięcie przy poruszaniu kończyną, po odpoczynku np. przez noc ból całkowicie ustępował. Wizyta u lekarza rodzinnego zakończyła się stwierdzeniem początków niewydolności żylnej - niemniej jednak, z czasem pojawił się ból uniemożliwiający poruszanie nogą oraz stopą, tkliwość na dotyk i ucieplenie skóry w miejscu bólu. Takowy stan utrzymywał się około dwa dni, na ten moment znowu odczuwam wyłącznie ciągnięcie przy gwałtowniejszym zginaniu nogi. Co może być powodem i czy aby na pewno jest to niewydolność żylna?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pani przypadku ból nogi może być związany z niewydolnością żylną. Taki stan polega na tworzeniu się zastojów w żyłach kończyn dolnych, za które odpowiada nieprawidłowe działanie zastawek żylnych.

Dolegliwość ta może prowadzić do żylaków, a także poważnego schorzenia zakrzepicy, dlatego zalecamy wizytę u angiologa. Ten specjalista zajmuje się diagnozowaniem problemów z naczyniami i ich leczeniem.

Leczenie mające na celu wyleczenie niewydolności żylnej może polegać na samej zmianie stylu życia. Chodzi tutaj głównie o zwiększenie aktywności fizycznej, częstsze spacery i jazda na rowerze z pewnością mogą pomóc. Można także zastosować farmakoterapię z użyciem preparatów na bazie rutyny, escyny, czy diosminy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym dowie się Pani więcej o schorzeniu niewydolności żylnej:

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-niewydolnosc-zyln

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.