Czy ból nóg może mieć związek z cukrzycą?

Witam, moja babcia (73 lata) od kilku miesięcy zmaga się z bardzo silnym bólem nóg w okolicy podudzia (łydki, goleń). Pojawiły się ranki, sączący się płyn, nogi są twarde jak kamień i sine. Od tygodni nikt nie potrafi jej pomóc, chciałabym wiedzieć do jakiego specjalisty powinna się udać? Była już u dermatologa, była u lekarza od naczyń krwionośnych i zero pomocy. Dodam, że babcia choruje od lat na cukrzycę. Z góry dziękuję za pomoc
KOBIETA, 73 LAT 4 tygodnie temu

Dobry wieczór.

W pierwszej kolejności babcią powinien zająć się lekarz pierwszego kontaktu lub rodzinny który po przeprowadzeniu dokładnego badania zleci odpowiednią diagnostykę i leczenie.

Jeśli babcia jest pacjentką poradni cukrzycowej powinna jak najszybciej tam trafić w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Przed wizytą warto wykonać badania z krwi morfologia z rozmarynem, glukoza, kreatynina, potas, sód, hemoglobina glikowana HbA1c oraz badanie ogólne moczu, wymienione badania może zlecić lekarz rodzinny.

Proszę nie bagatelizować opisanych objawów zgłosić wizytę do lekarza pierwszego kontaktu który zdecyduje o dalszej procedurze w opisanym przypadku tym bardziej, babcia ma konsultacje innych specjalistów.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk