Czy ból oka i pogorszenie widzenia są spowodowane usunięciem kaszaka za uchem?

Witam! Mam 49 lat. Sześć tygodni temu miałem wykonywany zabieg usunięcia guzka (kaszaka) za prawym uchem. Znieczulenie miejscowe lignocainą. Po zabiegu prawe oko lekko opuchło (czy raczej powieka) i pojawił się ból. Po jakimś czasie opuchlizna lekko zeszła, ból pozostał, a cztery tygodnie temu nagle pogorszyło mi się widzenie w prawym oku i to znacznie. Widzę obraz zamazany szczególnie z daleka, a litery zlewają się, są podwójne. Nie używałem okularów do tej pory poza korekcyjnymi przy komputerze i do czytania.

Miałem badania okulistyczne kilka razy, oto ostatni wynik: do dali: O.P sfera, - cylinder - 1.25, oś 137 stopni O.L sfera, - cylinder - 0.5, oś 105 stopni odległość źrenicy 64 mm do bliży O.P sfera + 2.0, cylinder - 1.25, oś 137 stopni O.L sfera +2.0, cylinder - 0.5, oś 105 stopni odległość źrenicy 62 mm. Co konkretnie oznaczają te wyniki? Niepokoi mnie, że ból oka, opuchnięta prawa powieka dalej się utrzymuje, nie wspomnę o pogorszeniu wzroku. Czy podczas wprowadzania igły ze znieczuleniem mogło dojść do uszkodzenia nerwu wzrokowego? Czy dawka lignocainy dostała się do nerwu wzrokowego, bo taka była pierwsza reakcja chirurga, z której potem się wycofał i spowodować mogła utrzymujące się dolegliwości?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

W trakcie usunięcia wspomnianego przez Pana kaszaka znieczulenie podaje się w okolicę skóry. Nerw wzrokowy przebiega wewnątrzczaszkowo, tak że nie został on w ten sposób uszkodzony.

Obrzęk i ból oka po zabiegu mógł być objawem odczynu alergicznego na znieczulenie.

W opisanym przez Pana badaniu można stwierdzić wadę wzroku wymagającą korekcji. Wada ta nie musi mieć związku z przeprowadzonym zabiegiem.

Myślę, że powinien Pan udać się do okulisty, by przeprowadzić dokładne badanie okulistyczne, gdyż ból i obrzęk oka mogą występować w przebiegu jaskry, jak i innych chorobach.

Pozdrawiam!