Czy ból pod żebrami ma związek z refluksem żołądka?

Od jakiegoś czasu odczuwam lekkie kłucie pod lewym żebrem. Dlatego postanowiłam się przebadać. Jeden z wyników budzi mój niepokój. Lipaza w krwi wynosi 83 przy normie do 60. Pozostałe wyniki w normie. CRP, leukocyty, amylaza, cukier, próby wątrobowe- ok. Od kilku lat leczę się na refluks i zapalenie błony śluzowej żołądka. Czy to może mieć związek? Martwię się, że to nowotwór trzustki lub zapalenie. Kobieta 40 lat

Lek. Paweł Szadkowski

Nie jest to niepokojacy wynik lipazy. Pani objawy bardziej wymagają diagnostyki ewentualnych zmian w żołądku. Sugeruję rozważyć wykonanie gastroskopii. Proponuję udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnej oceny Pana stanu klinicznego i w razie potrzeby poszerzenia diagnostyki oraz zastosowania odpowiedniego leczenia.