Czy ból przy suchym zębodole będzie się utrzymywał?

Witam. Mam suchy zebodol po wyrwanej 8. Lecze go od 1.5tyg,mialam 3x pukany i zakladany nipas. Dzis dentysta stwierdzil ze rana wygladda duzo lepiej i bedzie sie goic nie musze juz przychodzic. Jednak dolegliwosci bolowe daja o sobie znac co jakis czas. Nie jest to ciagly bol ale nadal odczuwam. Czy on sie bedzie dlugo utrzymywal? I czy moge sama w domu plukac sola i stosowac nipas w razie bolu?

Witam,

jeśli został zdiagnozowany suchy zębodół, to dolegliwości mogą się utrzymywać nawet kilka tygodni, jeśli rana po usunięciu zęba jest zanieczyszczana przez resztki pożywienia.
Dobrze jest dodatkowo delikatnie oczyszczać miejsce po usuniętym zębie płynem do jamy ustnej z chlorheksydyną. Nipas działa dodatkowo miejscowo przeciwzapalnie, można też ranę smarować maścią stomatologiczną Solcoseryl. Warto szczególnie uważać na tą okolicę przy szczotkowaniu, jeść najlepiej po drugiej stronie, unikać palenia papierosów.

Jeśli ból będzie się utrzymywał przez najbliższe kilka dni, zalecałabym ponownie kontrolę u lekarza stomatologa. Może się zdarzyć, że w zębodole został kawałek korzenia zęba, co może powodować dolegliwości bólowe (warto to skontrolować wykonując zdjęcie RTG).

Pozdrawiam

Leczenie, które zostało zastosowane to leczenie objawów a nie przyczyny. Takie leczenie trwa zwykle dwa tygodnie. Suchy zębodół należy wyłyżeczkować w znieczuleniu i okrwawić w celu wytworzenia skrzepu i nie jest to wiedza tajemna .