Czy bolące stawy mają związek z ugryzieniem kleszcza?

5-7 lat temu zostałem ukąszony przez kleszcza stwierdziłem ten fakt gdy kleszcz był duży od krwi której się opił wyczułem dużą narośl drapałem to i w efekcie pozbawiłem go odwłoku przednia część pozostała we mnie od kilku lat borykam się z problemem bolących stawów miałem robione badanie w kierunku reumatoidalnego zapalenie stawów wynik wykluczył tą chorobę jak że dokuczanie ból stawów stało się trudne do dalszej akceptacji /jestem dosyć wytrzymały/zrobiłem sobie badanie krwi i wyszedł mi wynik boleria IgG 90,21 dlatego moje pytanie jest takie czy jestem chory czy taki wynik może być pomyłką

Lek. Paweł Szadkowski

Na podstawie załączonego opisu i wyniku badania nie da się postawić diagnozy. Może Pan wykonać powtórne badanie w kierunku Borelli (przeciwciała w klasie IgG i IgM, dodatnie wyniki testu ELISA potwierdza się badaniem Western Blot) oraz udać się do lekarza chorób zakaźnych w celu interpretacji wyników w zestawieniu z Pana obrazem klinicznym.