Czy bóle w klatce piersiowej mogą mieć związek z problemami gastrycznymi?

Czy taki wynik gastroskopii może wskazywać, że bóle w klatce piersiowej może mieć przyczynę gastryczną? Przełyk prawidłowy, błona na granicy linii Z z nadżerkami 2-3 mm, poz tym bez zmian. Linia Z nieco nieregularna na górnej granicy fałdów żołądkowych. Wpust widziany od góry i w inwersji bez zmian. Żołądek podatny na rozdmuchiwanie o sprawnej perystaltyce. Błona śluzowa zaczerwieniona w okolicy odźwiernika, poza tym bez zmian. Odźwiernik prawidłowy. Opuszka i część pozapuszkowa prawidłowa.

Lek. Paweł Szadkowski

Bardzo często choroba refluksowa przełyku objawia się bólem w klatce piersiowej. Sam opis nie odpowie na pytanie, czy żołądek jest przyczyną bólu, bardziej objawy, które u Pana występują, np. odbijanie po posiłku, uczucie cofania się treści, pieczenie. Natomiast nie powinno to zwalniać z obowiązku szukania innych przyczyn, np. sercowych. Przy bólu w klatce piersiowej warto wykonać ekg.