Czy borelioza może wrócić?

Jestem 23 letnią kobietą ok 5-6 lat temu przechodziłam boreliozę. Leżałam prawie 2 tyg w szpitalu, podawany był antybiotyk. Trafiłam tam z powodu kleszcza. Moje główne objawy, które zmusiły mnie do wizyty u lekarza to: ciągłe zmęczenie, senność, ciągłe bóle głowy, zmiany nastrojów, smutek. W szpitalu rozpoznano boreliozę i tak jak napisałam było przeprowadzone leczenie i jako "zdrową" wypisano mnie do domu. Od 3-4 lat obserwuje ponownie u siebie takie objawy. Do ciągłej senności mimo odpowiedniej ilości snu, chronicznego zmęczenia, ciągłych bólów głowy, zmiany nastrojów doszło niskie ciśnienie (nawet czasami 80/50, mimo iż zawsze miałam książkowe ciśnienie) oraz spłycenie oddechu. Byłam już u kilku lekarzy, którzy twierdzili że to nic takiego, że już taka "uroda" mojego organizmu, że mam niskie ciśnienie i co za tym idzie resztę objawów. Przez przypadek trafiłam na tę stronę i zaczęłam się zastanawiać czy jest możliwy nawrót choroby? Czy borelioza mogła powrócić i spowodować takie objawy? Chce mi się już płakać, bo lekarze patrzą na mnie jak na symulantkę, a ja naprawdę nie mam na nic siły i się źle czuje.. Proszę pomóżcie.

Szanowna Pani. Borelioza a właściwie jej leczenie jest sprawą budzącą wiele kontrowersji. Jedni lekarza uważają, że wystarczą 2 tygodnie leczenia a inni, że trzeba leczyć pół roku i dłużej. Niestety oficjalnie wszystkie systemy ochrony zdrowia i towarzystwa przyjęły 1 opcję bo jest tańsza i mniej kłopotliwa. Natomiast nie ma żadnych dowodów przemawiających za prawidłowością 1 lub 2 podejścia do leczenia choroby. Ta kontrowersja bierze się z faktu iż nie istnieją jednoznaczne testy mogące wykluczyć obecność krętków w organizmie.

Jeśli znajdzie Pani lekarza, który podejmie się długodystansowego leczenia (pół roku lub dłużej) możliwe, że Pani stan się poprawi. Możliwe też, że neuroborelioza dokonała spustoszenia w Pani organizmie, które jest trwałe mimo, że same bakterie zostały zabite.