Czy brak miesiączki spowodowała tylko zmiana klimatu?

Mam 27 lat. Od 4 miesięcy nie mam okresu. Zazwyczaj okres w Polsce miałam regularnie. Jednak od 4 miesięcy jestem w USA i od tego czasu nie mam miesiączki. Jaka może być przyczyna? Nadmienię, że wcześniej jak wyjeżdzałam do USA też miałam taki problem, po powrocie do Polski wszystko wracało do normy i lekarz nie stwierdził żadnych zaburzeń. Brałam teraz L*** (syntetyczny progesteron), ale nie pomogła. Proszę o radę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najwyraźniej zmiana klimatu powoduje u Pani zaburzenia hormonalne, które doprowadzają do problemów z cyklem miesiączkowym. Jeśli zamierza Pani dłużej zostać w USA, radzę umówić się na wizytę do lekarza ginekologa, który zleci badania hormonalne. Na podstawie wyników badań, możliwe będzie zdiagnozowanie typu zaburzenia, z którym się Pani boryka, i odpowiednie leczenie. Jeżeli niedługo wraca Pani do Polski, to póki co nie ma takiej potrzeby - zapewne cykl samoistnie się wyreguluje i miesiączka znów się pojawi.

Pozdrawiam serdecznie!