Czy branie Metforminy jest konieczne jeśli glukoza jest ok?

Dzień dobry, leczę się na insulinooporność. Moim problemem są leki, które biorę. Najpierw Siofor który musiałam odstawić ze względu na b.duże mdłości i wstręt do jedzenia. Lekarka zmieniła więc lek na Gluckofage ale niestety efekt ten sam. Potem kolejna zmiana na Metformax i problem ten sam. Nie jestem nawet w stanie zjeść normalnego posiłku bo jest mi tak niedobrze. Mój współczynnik HOMA wynosi 6,66, glukoza od zawsze w normie. Moje pytanie - czy branie Metforminy jest konieczne jeśli glukoza jest ok, i czy ew. można metforminę zmienić na coś co nie wywołuje takich skutków ubocznych?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Jest dostępna nowa gama leków przeciwcukrzycowych, lecz metformina jest lekiem najbardziej zalecanym przy insulinooporności.