Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy branie tabletek z różnych firm o takim samym działaniu (witaminy) grozi hiperwitaminozą?

Witam! Biorę z każdej firmy (tzn. 4 firm) o takim samym składzie witamin tabletki. Oto witaminy, które przyjmuję: witamina C, B, PP. Czy to spożycie grozi hiperwitaminozą? Ja wiem, że zbyt dużo witamin to niezdrowo, ale przecież witaminy są wydalane z organizmu wraz z moczem, co więc mogą zrobić w moim ciele? Spożywam je od 7 miesięcy. Proszę o poradę na ten temat.
ponad rok temu

Czy dieta cud istnieje?

Wiele osób, które chciałyby schudnąć, liczą, że w końcu trafią na cudowną dietę. Chcą zrzucić zbędne kilogramy bez zbędnego wysiłku. Czy to możliwe? Obejrzyj film i sprawdź.

Witam!

Nieważne czy witaminy są jednej firmy, czy wielu - przyjmowane w nadmiarze grożą objawami niepożądanymi!

Dotyczy to zwłaszcza witamin z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), a choć te rozpuszczalne w wodzie, jak słusznie Pan/i stwierdza, są wydalane przez nerki, też mogą sporo "namieszać". Witamina C będzie zwiększać ryzyko kamieni nerkowych i może podrażniać żołądek (biegunka i niestrawność), a B6 - problemy neurologiczne (słabość mięśni i uczucie mrowienia). Uwaga na PP w przypadku cukrzycy, chorób wątroby i wrzodów.

Apeluję o zaprzestania przyjmowania tak olbrzymich dawek! Zwykle tabletki zawierają równoważność dobowego zapotrzebowania na składnik, proszę dodać jeszcze do tego witaminy pochodzące z diety oraz ze wzbogacanej żywności (zwłaszcza w witaminę C).
Przekracza Pan/i normy dużo ponad cztery razy. Grozi to konsekwencjami! 

Zastanawia mnie również, czy w ogóle potrzebuje Pan/i suplementacji tych witamin. Czy lekarz zalecił ich stosowanie?

Jeżeli nie jest to potrzeba wynikająca  z leczenia jakiejś przypadłości, a nie jest Pan/i w stanie pokryć zapotrzebowania dobrze zbilansowaną i urozmaiconą dietą (zwłaszcza teraz w okresie zimowym), to proponowałabym zainwestować w jeden zestaw multiwitaminowy. To stanowczo wystarczy! Przyjmowanie całej gamy składników jednocześnie jest bezpieczniejsze, niż tylko niektórych z nich.  

Pozdrawiam
Urszula Bieniek

Dietetyk, autorka wielu publikacji dotyczączych żywienia.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy