Czy brązowe plamienia są objawem ciąży?

Ostatni okres miałam 12 maja, trwał 6-7 dni - dzisiaj jest już 23 czerwca, a okresu nadal nie ma. Dzisiaj pojawiło się brązowe plamienie, co może być tego przyczyną? Dodam, że 3 dni temu kochałam się z moim facetem bez zabezpieczenia, był to stosunek przerywany. Kochamy się co tydzień już od około 2 lat. Jeszcze nigdy nie doszło do wytrysku wewnątrz. Czy w moim przypadku to plamienie może być objawem ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Brązowawe plamienia mogą we wczesnej ciąży występować, szczególnie w terminach, w których wypadałyby miesiączki. Z Pani opisu wynika jednak, że szanse na zapłodnienie były znikome. Ponadto, ciąża nie objawia się już w 3 dni po poczęciu. Ponieważ współżyła Pani także wcześniej, radzę wykonać test ciążowy. Jeśli wynik będzie negatywny, proszę powtórzyć go po tygodniu. Pojedyncze zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą zdarzać się nawet u całkiem zdrowych kobiet. Gdyby jedak sytuacja powtórzyła się w kolejnych miesiącach, proszę udać się do ginekologa. Ten zbada Panią i skieruje na badania hormonalne, by wykluczyć zaburzenia w tym zakresie.

Pozdrawiam serdecznie!