Czy brązowe plamienia w 8 tygodniu ciąży są groźne?

Witam,
jestem w mojej pierwszej ciąży - obecnie w 8 tygodniu, zaobserwowałam jakieś 1,5-tygodnia temu brązowe plamienia. Są one codzienne, dość skąpe, aczkolwiek trwają nieprzerwanie już od dłuższego czasu.
Byłam oczywiście u lekarza na konsultacji, jeden zalecił zwiększenie dawki hormonu na 3 razy na dobę i leżenie - zdiagnozował możliwość przyszłego poronienia, natomiast inny lekarz na innej wizycie stwierdził, że to z nadżerki, plamienia są niegroźne i mogą występować do 12 tygodnia ciąży.
Zastanawiam się, co może być przyczyna tych plamień, gdyż w USG robionym dwukrotnie przez ostanie dwa tygodnie wszystko było ok, płód rozwijał się poprawnie i jego wielkość do TC była dobra.
Proszę mi powiedzieć, czy te brązowe plamienia są groźne i jak długo mogą występować? Wydawało mi się, że skoro biorę dodatkowo hormony doustnie, te plamienia powinny minąć, a wciąż są.
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Właściwie można powiedzieć, że obaj lekarze, z którymi się Pani konsultowała, mają rację: plamienia w pierwszym trymestrze mogą zwiastować zagrożenie poronieniem, ale częściej okazują się one niegroźne. Skąpe krwawienia występują szczególnie często w terminach, w których wypadałyby miesiączki, gdyby nie doszło do zapłodnienia.
Radzę więc oszczędzać się i przyjmować przepisany przez lekarza preparat, ale nie przesadzać z paniką. Lek ten nie likwiduje plamienia, ale zwiększa szansę utrzymania ciąży, jeśli kobieta cierpi na zaburzenia hormonalne - niedomogę lutealną.
Pozdrawiam serdecznie!