Czy brązowy śluz zamiast okresu może być objawem ciąży?

Witam! Mam 20 lat. Ostatnią miesiączkę miałam 2 lutego, a wcześniej 30 stycznia. Z moim chłopakiem współżyłam 13 lutego. Byliśmy zabezpieczeni i z ową prezerwatywą nic się nie stało. Moj cykl trwa przeważnie 34 dni. Jednak miesiączki mam bardzo nieregularne. Pod koniec lutego przez 3 dni miałam brązowy śluz. Następnie ustał. Miesiączkę powinnam dostać ok. 7 marca, jednak nadal jej nie ma. Kilka dni temu znowu miałam delikatny brązowy śluz, jednak tylko jeden dzień. Od tygodnia bolą mnie piersi, tak jak zawsze przed okresem. I jeszcze w poniedziałek (tj. 15.03) miałam lekkie zawroty głowy. Ogólnie czuję się dobrze, ale za to mam wielki stres związany ze strachem przed ciążą. Mam małe obawy. Czy mogę być w ciaży? A jeżeli nie, to czego mogą to być objawy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli Pani cykl trwa 34 dni, to znaczy, że miesiączki pojawiają się właśnie w takich odstępach - długość cyklu liczymy od pierwszego dnia miesiączki do pierwszego dnia kolejnej. Skoro prezerwatywa nie pękła ani nie zsunęła się, to ciążę można raczej wykluczyć. Pani objawy wskazują zapewne na zbliżającą się miesiączkę. Dla całkowitej pewności, proszę wykonać test ciążowy (artykuł na ten temat: http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0).

Przyczyną plamień mogą być zaburzenia hormonalne, odpowiedzialne także za nieregularność cykli. Konieczna będzie wizyta u ginekologa, który skieruje Panią na badania hormonalne, a wcześniej zbada, aby ocenić, czy nie ma Pani np. nadżerki lub polipa, które mogą wywoływać podobne objawy.

Pozdrawiam serdecznie!