Czy brzuch jest za mały?

Witam,
jestem w 19 tygodniu ciąży, trochę się obawiam tego, że mam za mały brzuch... Wygląda on tak, jakbym tylko sobie dobrze pojadła. Dopiero teraz zaczynam mieć apetyt, bo wcześniej mało jadłam i wybrzydzałam tylko. Jestem osobą szczupłą.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Proszę się nie niepokoić, wszystko przebiega w porządku. Prawie każda ciężarna ma wrażenie, że jej brzuch jest zbyt mały lub zbyt duży. W pierwszej ciąży zazwyczaj obwód brzucha powiększa się powoli, powłoki są bowiem mocno napięte. W kolejnych zaokrąglenie pojawia się wcześniej.
Zapewne w najbliższych tygodniach wybiera się Pani na badanie USG, tzw. połówkowe. Lekarz określi w nim między innymi czy rozmiary dziecka i ilość wód płodowych są prawidłowe. W ten sposób będzie Pani mogła przekonać się, że ciąża rozwija się prawidłowo.

Zazwyczaj apetyt w pierwszym trymestrze nie jest bardzo duży, kobiety nierzadko nawet chudną kilka kilogramów, by dopiero w drugim trymestrze zacząć więcej jeść i przybierać na wadze.

Pozdrawiam serdecznie!