Czy chmiel ma wpływ na rozwój ciąży?

Witam, przez pewien czas w ciąży brałam tabletki ułatwiające zasypianie, gdzie w składzie są sproszkowane szyszki chmielu 45,00 mg. Przeczytałam, że chmiel w ciąży może zwiększać produkcję estrogenów, co może powodować wady wrodzone płodu. Bardzo się martwię czy zaszkodzilam swojemu dziecku, proszę o odpowiedź czy tak faktycznie jest i czy powinnam wykonać teraz jakieś badania.

Lek. Paweł Szadkowski

Suplementy diety (jeśli nie są stosowane w nadmiernej ilości) mają zwykle bardzo łagodne działanie i mimo, że w trakcie ciąży nie powinno się stosować niczego co nie jest absolutnie konieczne (a każdy stosowany preparat czy lek powinien zawierać informację o możliwości przyjmowaniu w ciąży) to krótkie stosowanie nie powinno raczej bardzo zaszkodzić. Jeśli chodzi o badania to najlepiej jeśli będzie pani dokładnie przestrzegać zaleceń ginekologa prowadzącego i wykonywać wszystkie badania okresowe, które pozwalają określić dobrostan płodu i rozwój ciąży.