Czy choroba Wilsona może utrudniać zajście w ciążę?

Drogi ekspercie, mam pytanie - choruję od 2 lat na chorobę Wilsona. Czy z tą chorobą mogę zajść w ciążę? Próbujemy z mężem, ale nie wychodzi. Odpisz mi koniecznie na to pytanie. Próby wątrobowe mam już dobre, zażywam w dalszym ciągu cynk i kwas foliowy - cynk zinkteral.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli Pani choroba jest dobrze leczona i jest Pani ogólnie zdrowa - a wnioskuję, że tak - to nie powinna Pani mieć problemów z zajściem w ciążę. Również podczas jej trwania ważne jest, żeby choroba była prawidłowo kontrolowana. Powinna Pani jednak już przed poczęciem być pod opieką specjalisty, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąż u osób z tego typu schorzeniami, np. w przyklinicznej Poradni Patologii Ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!