Czy chorobliwa zazdrość może być związana ze stanami depresyjnymi?

Chciałabym zadać pytanie. Mam stany depresyjne, obecnie biorę leki. Miały mi pomóc na chorobliwą zazdrość, ale jakoś nie działają. Ciężko mi żyć z taką chorą zazdrością o partnera, a wszystko to wiąże się z niesamowitym lękiem związanym z odrzuceniem, zostawieniem mnie dla innej kobiety i moją bardzo niską samooceną. Jak poradzić sobie z taką chorą zazdrością? Czy to może być związane z moimi stanami depresyjnymi?

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

emocje, które Pani opisuje, są z pewnością dla Pani trudne. Ich przyczyna może być jednak różnoraka. Jeśli miała Pani wcześniej lub ma obecnie problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu), to proponowałbym skontaktować się z lekarzem prowadzącym i poinformować go o tym fakcie.

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być również czynniki emocjonalne opisane przez Panią. Rzeczywiście zazdrość może w Pani przypadku wynikać z emocji, które Pani bardzo trafnie określiła - opisała Pani problemy związane z niską samooceną, lęk przed odrzuceniem, który może z niej wynikać. To, że Pani sama potrafiła odnaleźć potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy, wydaje mi się ogromnie ważne i cenne. Warto byłoby się zastanowić, dlaczego towarzyszą Pani takie doznania. Myślę, że dobrze byłoby, gdyby Pani opowiedziała lekarzowi prowadzącemu o tych właśnie emocjach - warto byłoby się zastanowić nad wsparciem psychoterapeutycznym.

Niezależnie od przyczyny (depresja, alkohol) warto, by Pani wzięła pod uwagę rozpoczęcie psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie