Czy choroby psychiczne są dziedziczone genetycznie?

Witam, w mojej rodzinie występowały różne choroby psychiczne od schizofrenię przez depresję po nerwice. Wystąpiły też samobójstwa i próby samobójcze. Zastanawiam się czy to może być dziedziczne. Zanim się o tym dowiedziałam miałam i mam różne dziwne "schizy" zdarzało się, że były one widoczne dla innych, a sama czasem nie zdawałam sobie z nich sprawy, a mówili mi o tym znajomi, że dziwnie się zachowuję. Czy to może mieć jakiś związek? Czy coś jest ze mną nie tak? Proszę o pomoc.

Z tym dziedziczeniem nie jest taka prosta i jednoznaczna sprawa. Zazwyczaj mówimy o predyspozycjach genetycznych do pewnych chorób (spektrum chorobowego). Oprócz predyspozycji znaczenie mają Pani dotychczasowe przeżycia, cechy osobowości oraz m.in. zadziałanie "czynników spustowych". To że ma Pani w rodzinie chorych na depresję lub schizofrenie absolutnie nie oznacza, że będzie Pani chorowała akurat na którąś z tych chorób. Może Pani być zdrowa, może mieć inne choroby, nie koniecznie schizofrenię lub depresję. Warto zdiagnozować się u psychiatry. Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Lenartowicz