Czy chorujac na niedoczynność tarczycy można stosować dietę Dukana?

Jestem kobietą, mam 58 lat chorobę wykryto u mnie 10 lat temu jestem na e*** 75/100... Mam 160cm, ważę 82 kg stosowałam różne diety z niezadawalającym skutkiem... W rodzinie nie ma otyłości leczę się u endokrynologa.. choruję na nadciśnienie tętnicze...
KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
67 poziom zaufania

Nie polecałabym diety Dukana w Pani przypadku. Jest to dieta niedoborowa w składniki odżywcze, uboga w witaminy i składniki mineralne. Nadmiar białka dostarczony w pożywieniu może skutkować zaburzeniami w funkcji wątroby i nerek, które są jednym z elementów odpowiedzialnych za regulację ciśnienia krwi. Skutkiem stosowania diety dr Dukana jest szybka utrata zbędnych kilogramów, ale równocześnie, wzrost ryzyka wystąpienia hiperlipidemii, dny moczanowej.

W Pani przypadku polecałabym dietę DASH. Jest to terapia dietetyczna pomagająca obniżyć ciśnienie krwi, a przy okazji wspomagająca odchudzanie.

W diecie tej należy ograniczyć sód (czyli potrawy solone, przetworzone, sosy, ketchup, dodatek glutaminianu sodu, konserwy mięsne i rybne, pikle itp.), cukier i słodycze, potrawy tłuste i smażone.
Zwiększa się natomiast produkty bogate w błonnik pokarmowy, niskotłuszczowe produkty mleczne, warzywa, owoce, ryby, chude mięsa, oleje roślinne dodawane do potraw na zimno. Okazjonalnie można spożywać jedną porcję czerwonego wytrawnego wina (100 ml).

Niedoczynność tarczycy spowalnia metabolizm, lecz nie należy się poddawać. Efekty odchudzania mogą być powolne ale skuteczne.

Polecam zapoznanie się z artykułami
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dash
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-srodziemnomorska-a-nadcisnienie
http://portal.abczdrowie.pl/sol-a-nadcisnienie
http://portal.abczdrowie.pl/jak-obnizyc-nadcisnienie-za-pomoca-diety
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-nadcisnieniu-tetniczym
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-niedoczynnosci-tarczycy
http://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-a-odchudzanie
oraz kilka przepisów
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-nadcisnienie-przepisy

Pozdrawiam

Dietetyk w poradni dietetycznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy