Czy chorując na refluks można pić kawę?

Zdiagnozowano u mnie chorobę refluksową przełyku. Otrzymałem specjalną dietę, która nie sprawia mi większych problemów. Jedyna moja wątpliwość dotyczy kawy. Przejrzałem sporo opracowań i niekiedy znajduje się ona na liście produktów przeciwskazanych, a innym razem jest dozwolona przy refluksie. W niektórych opracowaniach kawa jest niezalecana z uwagi na zawartość kofeiny, innym razem "zła" jest kawa jako taka, niezależnie czy jest to kawa zwykła czy bezkofeinowa. Stąd moje pytania: czy chorując na refluks można pić kawę? Czy kawa bezkofeinowa wywiera mniejsze działanie drażniące niż kofeinowa?

Lek. Paweł Szadkowski

Zalecana jest dieta z ograniczeniem spożycia kawy (ze względu na nasilanie przez nią wydzielanie skoku żołądkowego). Zalecenia dietetyczne należy jednak traktować indywidualnie i tak więc jeśli kawa nie wywołuje/nasila u pana objawów refluksu nie jest bezwzględnie przeciwwskazana.