Czy chorzy na jaskrę mogą uprawiać sport?

Mam 20 lat, stwierdzono u mnie jaskrę. Czy mogę uprawiać kolarstwo wyczynowo, tzn. brać udział w różnych wyścigach organizowanych dla tandemów? Będę wdzięczna za wszelkie informacje.

Dzień dobry Pani Karolino,

Informacje na ten temat są sprzeczne. Po pierwsze ruch i aktywność fizyczna mają dobry wpływ na metabolizm oraz zapobiegają wystąpieniu jaskry, a już istniejącą spowalniają. Jednakże wiadomo, że w czasie silnych wysiłków ciśnienie w gałce ocznej wzrasta.

O ile w przypadku zwykłej rekreacyjnej jazdy na rowerze nie byłoby wątpliwości, że jest korzystna, o tyle w przypadku poważnych zawodów i jazdy wyczynowej może pojawić się problem, po pierwsze ze wzrastającym ciśnieniem śródgałkowym, po drugie z powodu możliwych wstrząsów i urazów, które prowadzić mogą do ostrego ataku jaskry (w zależności od typu jaskry) - nie napisała Pani niestety, jaki to typ jaskry.

Tak więc proponuję nie rezygnować z zawodów, jednakże po każdych, przynajmniej na początku dokonywać kontrolnych badań oczu, warto mieć jednego stałego okulistę, który będzie Panią pamiętał i w razie najdrobniejszych odchyleń od normy łatwo je zauważy.