Czy chromosom x może przekazywać tata tylko córce czy też są takie przypadki, że przekazuje synowi?

Witam. U dziecka stwierdzono spektrum autyzmu. Ma dwa latka i jest to syn. Natomiast mama męża uważa ze mąż był identycznym dzieckiem jak moje, i teraz mam pytanie czy chromosom x może przekazywać tata tylko córce czy tez są takie przypadki ze przekazuje synowi ? Bo nie wiem jak to odbierać, neurolog zleciła badania genetyczne jak i synowi jak i ojcu

Lek. Paweł Szadkowski

Mężczyzna ma dwa chromosomy X i Y. Jeśli przekaże chromosom X - urodzi się córka, jeśli Y- urodzi się syn. Nie do końca rozumiem, dlaczego chodzi Pani tylko o chromosom X. Ewentualne wady i nieprawidłowości mogą występować na każdym z 23 chromosomów, nie koniecznie na chromosomie płciowym (czyli dana wada nie musi być wiązana z X).