Czy ciąża może być zagrożona wczesnym porodem?
Witam,
według badań krwi powinnam być teraz w 8 tygodniu ciąży (tydzień temu test beta HCG wykazał wartość 3840). W tym samym dniu, w którym robiłam badanie krwi, wykonałam USG dopochwowe i lekarz stwierdziła, że pęcherzyk ma 6 mm, natomiast z boku ma podłużny kształt - ale nie widać zarodka.
Bardzo mnie niepokoiły silne bóle w podbrzuszu (jak przy miesiączce - a ja miałam bardzo bolesne miesiączki), więc tydzień później udałam się jeszcze raz, ale do innego lekarza i po USG oznajmił mi, że pęcherzyk ma 7 mm i nadal nie widać zarodka.
Powiedział, że może mieć na to wpływ moja praca, która jest bardzo stresująca - nieregularne odżywianie i wyniki badań krwi, morfologii, które są słabe - przy dolnych granicach i za mało krwinek czerwonych.
Mam odczekać tydzień i zobaczymy co będzie. Teraz wzięłam wolne, odżywiam się regularnie i odpoczywam. Jednak bóle w podbrzuszu nie przechodzą. Czy ciąża może być zagrożona wczesnym porodem? Czy to normalne, by w ciągu tygodnia pęcherzyk urósł tylko 1 mm i nadal nie było widać zarodka w 8 tygodniu? Czy mogę coś jeszcze zrobić dla tego maleństwa?
Pozdrawiam,
Marlena

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Ciąży grozi nie tyle poród przedwczesny, co niestety poronienie. Pęcherzyk ciążowy powinien rosnąć w tym okresie ok. 1 mm dziennie. Powolny jego wzrost oraz brak widocznego w USG zarodka sugerują rozpoznanie pustego jaja płodowego, ale należy jeszcze wykonać kontrolne USG po kolejnych 1-2 tygodniach. Niewiele więcej może Pani zrobić.
Bóle w podbrzuszu, podobne do tych podczas miesiączki, są w pierwszym trymestrze naturalne i jeśli nie towarzyszy im silne krwawienie, to nie należy się przejmować.
Wieku ciąży nie stwierdzamy poprzez badanie poziomu beta HCG, ponieważ normy dla poszczególnych tygodni są bardzo szerokie i pokrywają się. Badanie to służy do określenia, czy istnieje duże ryzyko poronienia lub ciąży pozamacicznej (należy w takim układzie wykonać co najmniej dwa badania, w odstępie dwudniowym, jeśli wzrost stężenia tego hormonu jest co najmniej dwukrotny, to możemy być o ciążę raczej spokojni).
Najlepiej określać wiek ciąży według ostatniej miesiączki i/lub w badaniu USG między 7 a 11 tygodniem.
Pozdrawiam serdecznie!