Czy ciąża może przebiegać bez objawów?

Jestem w 12 tygodniu ciąży. Od początku mam bardzo słabe objawy. Źle czuję się tylko wieczorami, mam lekkie mdłości i czasem pobolewa mnie głowa. Piersi pobolewają delikatnie, czasem dość mocno dokucza mi zgaga. Wyczytałam w internecie, że brak wymiotów i mdłości w ciąży świadczy o niskim progesteronie i że może takiej ciąży zagrażać poronienie.
Bardzo się martwię, czy moja ciąża jest bezpieczna. Dodam, że poprzednią ciąże poroniłam w 9 tygodniu ciąży.
Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Występowanie objawów ciąży bardzo się różni u poszczególnych kobiet, a nawet u jednej kobiety ciąże mogą być różnie doświadczane. Poranne mdłości i wymioty nie dotyczą wszystkich kobiet, a ich brak nie świadczy o nieprawidłowości przebiegu ciąży.
Jeśli nie miała Pani nigdy problemów na tle niedomogi lutealnej (krwawienia w drugiej fazie cyklu, przed miesiączką) to nie ma raczej powodów do niepokoju. Poronienia w pierwszym trymestrze są zwykle związane z wadami rozwojowymi płodu, powstającymi w sposób losowy i zapewne taka była przyczyna Pani poronienia.
Powinna się Pani cieszyć, że nie dotyczy Pani ta jedna z najmniej przyjemnych dolegliwości związanych z ciążą.
Pozdrawia serdecznie!