Czy ciąża ponownie obumarła?

Witam serdecznie. W kwietniu tego roku rozpoznano u mnie puste jajo płodowe w 9 tc. Poronienie bylo indukowane farmakologicznie, bez zabiegu. Po 2 miesiącach od poronienia ponownie zaczeliśmy się starać i tak w następnym cyklu zaszłam w ciążę.

27 czerwca rozpoczął się mój ostatni cykl trawjący do dziś. Gdy kolejny cykl zaczął się opóźniać zgłosiłam się do lekarza, który kazał mi przyjść za 2 tygodnie. Do tego czasu objawy ciąży nasiliły się - bolesność piersi, częste oddawanie moczu czy rozpulchnienie niektórych nażądów (z zewnątrz), senność, lecz od 5 dni objawy te ustały - czuję się dobrze, tylko czasami boli mnie brzuch, ale nie są to skurcze.

Zapomniałam dodać, że jedniego wieczoru bardzo bolał mnie prawy jajnik i po tej samej stronie brzuch miałam bardziej wypukły. Jajniki bolą mnie nadal. Zbadałam nawet szyjkę macicy, która jest twarda co mnie niepokoi. Obawiam się, że znów ciąża zakończy się poronieniem. Wiem, że tak czasami się dzieje, ale jeśli to 2 raz - czy nie jest coś ze mną nie tak, że zanim zacznie bic serce zarodka ciąża obumiera? Z góry dziękuję za odpowiedz.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie da się stwierdzić przez internet, czy ciąża obumarła, ale myślę, że martwi się Pani nieco na zapas. Ustąpienie odczuwania objawów ciąży jest wprawdzie sygnałem, że coś może dziać się niepomyślnie, ale sprawa nie jest z góry przesądzona, ponieważ objawy te są subiektywne.

Radzę umówić się na wizytę do swojego lekarza prowadzącego, który wykona badanie USG. Pozwoli ono z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić żywotność Pani ciąży, ponieważ po tak długim czasie od ostatniej miesiączki powinno być możliwe uwidczonienie czynność serca zarodka.

Dodam też, że puste jajo płodowe to rozpoznanie, które rzadko ponawia się w kolejnych ciążach. To dobrze natomiast, że Pani szyjka macicy ma twardą konsystencję. To normalne (oprócz samej końcówki ciąży). Miękka szyjka mogłaby towarzyszyć poronieniu, oczywiście jeśli występowałyby również inne objawy, przede wszystkim krwawienie.

Zazwyczaj pogłębioną diagnostykę przyczyn poronienia wdrażamy dopiero po trzech stratach ciąży (tzw. poronienia nawykowe). Póki co, proszę się zanadto nie niepokoić - nie służy to Pani nienarodzonemu dziecku, a i tak nic to nie zmieni. Proszę spokojnie czekać na wizytę i dbać o siebie.

Pozdrawiam serdecznie!