Czy cierpię na fobię szkolną?

Witam. Jestem chłopcem, mam 13 lat i zawsze rano przed szkołą mam biegunkę lub wymiotuje. Rano zawsze mam złe samopoczucie. Byłem 2 razy w zakładzie psychiatrycznym, ponieważ nie chciałem chodzić do szkoły. W tamtym roku (wyszedłem z zakładu 1 marca) nie opuściłem żadnego dnia w szkole do wakacji. Od września też nie było problemów z chodzeniem do szkoły, biegunek i wymiotów nie miałem. Dopiero pod koniec grudnia biegunki i wymioty przed wyjściem do szkoły się nasiliły. Teraz w ten poniedziałek i wtorek nie byłem. Ogólnie mam opuszczone 11 dni. W grudniu chyba 7 razy mnie nie było. I nie wiem co mam robić. Moja mama o wszystkim wie. Ostatnio w nocy płaczę i obawiam się, że następnego dnia nie pójde do szkoły. Następną wizytę u psychologa mam za tydzień . Podejrzewam, że to może być fobia szkolna. Brałem również leki. Przed wakacjami przestano mi je dawać. Mam bardzo złe samopoczucie, nie wiem co mam robić, a do psychiatryka nie chce jechać . POMOCY!!!

Witam,

Objawy, jakie opisujesz mogą wskazywać na nawrót zaburzeń, na które już cierpiałeś i dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty - cieszę się więc, że niebawem z niej skorzystasz. Hospitalizacja, której się obawiasz wcale nie musi być konieczna - wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów. Być może wystarczą jedynie leki, ale o tym jak i o konieczności ewentualnej wizyty u psychiatry zadecyduje Twój psycholog podczas najbliższej wizyty.

Wspominasz, że mama wie o Twoich problemach - to bardzo ważne. Wsparcie ze strony najbliższych z pewnością pomoże Ci pokonać lęki. Jednak by móc doświadczać takiego wsparcia, powinieneś szczerze i jak najczęściej rozmawiać z mamą. Ona musi wiedzieć, z jakimi problemami aktualnie się borykasz, co budzi Twój strach. Pamiętaj jednak, że lepiej takie rozmowy jest przeprowadzić wieczorem, przed snem, niż rano przed wyjściem do szkoły. Świadomość wsparcia ze strony rodziców może wpłynąć na obniżenie lęku przed kolejnym porankiem i Twój spokojniejszy sen.

Pozdrawiam