Czy cierpię na nerwicę lękową?

Mam 22 lata, jestem kobietą. Wydaję mi się, że cierpię na nerwicę lękową. Od długiego czasu mam niepokojące mnie objawy, dokładnie: nie potrafię powiedzieć, kiedy się pojawiły, należą do nich: lęk przestrzenny, który się pojawia głównie w centrum handlowym, nie jestem w stanie przejść blisko barierki, jeśli na dole jest wysoko, lęk wysokości największy na schodach ruchomych nie jeżdżę nimi od kilku lat, lęk pojechania lub pójścia samej w dalekie miejsce od domu, lęk w tramwaju, pociągu, autobusie, lęki w nocy, lęk na basenie, lęk, że stanie mi się coś, lęk w miejscach bardzo zatłoczonych takich jak kościół i koncert, lęk o zachorowanie, lęk pójścia na studia i do pracy daleko od domu, tylko w domu czuję się bezpieczna, dlatego utrudnia mi to życie. Przez to nie mogę niczego osiągnąć, bo wszystkiego się boje proszę o poradę. Jest mi bardzo ciężko. Dodam, że nie byłam u żadnego specjalisty i miałam ciężkie dzieciństwo, ciągle bałam się, że stanie mi się coś myślę, że to miało wpływ, ale proszę o poradę.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,
z opisu wynika, iż lęk towarzyszy Pani w różnego rodzaju sytuacjach. Wydaje mi się, że wielce prawdopodobne jest, iż cierpi Pani z powodu zaburzeń lękowych. W zależności od częstotliwości i okoliczności pojawienia się objawów należałoby myśleć o różnego rodzaju rozpoznaniach. Opis sugeruje, iż problem należałoby traktować w kategorii agorafobii, której mogą towarzyszyć napady lęku. Problemy pojawiają się również w nocy, co nie wyklucza jednak takiego rozpoznania.
Podobnie - lęk przed zachorowaniem, utratą kontroli, "lęk przed lękiem" bywają składowymi wielu zaburzeń lękowych.
Myślę, że powinna Pani udać się jak najszybciej na wizytę do specjalisty z poradni zdrowia psychicznego w celu rozpoznania zaburzenia i podjęcia stosowanego leczenia. Problemy tego typu udaje się skutecznie opanować i eliminować zarówno za pomocą farmako jak i psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie