Czy ciężarna może iść do lekarza bez karty ciąży?

Jestem w 7 miesiącu ciąży, właśnie wróciłam z zagranicy, gdzie chodziłam do ginekologa, ale również on nie wystawił mi kalendarzyka ciążowego. W Polsce jak byłam również mi nie wystawił, ponieważ wyjechałam. Teraz jestem znów w Polsce i mam nudności, słabości, gorączki, nie wiem co się dzieje. Może coś z moim dzieckiem?
Czy jeżeli nie mam tego kalendarzyka ani innego wyniku lekarz mi pomoże? Nie wiem co mam robić, bo jeżeli zacznę rodzic to w szpitalu zażądają ode mnie ubezpieczenia, książeczkę Rum posiadam, ale książeczkę ubez. posiadają moi oboje rodzice, z którymi nie mam już kontaktu, dlatego, że mam 18 tzn. już dawno skończone 18 lat. Lecz jeżeli byłoby to konieczne poprosiłabym brata, aby tą książeczkę pokazał, na pewno by nie odmówił i wziął dobrowolnie ta książeczkę od rodzica, a potem ją oddał z powrotem.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Radzę niezwłocznie udać się do ginekologa. Jeśli nie ma Pani swojego lekarza, prowadzącego ciążę, to proszę zgłosić się na izbę przyjęć ginekologiczno- położniczą. Pani objawy mogą być np. związane z zakażeniem owodni, stanem zagrażającym bezpośrednio dziecku. Jako ciężarna, ma Pani w Polsce prawo do bezpłatnej opieki medycznej- nie musi Pani być ubezpieczona. Lekarz na pewno nie odmówi badania i pomocy, mimo że nie ma Pani karty ciąży.
Ponadto, powinna Pani niezwłocznie zapisać się do lekarza ginekologa, który poprowadzi do końca Pani ciążę. Konieczne będzie wykonanie serii badań, m.in. grupy krwi (oryginalny wynik tego badania kobieta w ciąży powinna Pani mieć zawsze przy sobie). Jeśli miała Pani jakiekolwiek badania wykonywane za granicą, to ich wyniki będą wpisane do karty ciąży. Póki co jednak, proszę szybko udać się do lekarza, biorąc ze sobą wszelkie wyniki badań, jakie Pani ma.
Pozdrawiam serdecznie!