Czy cofanie się soków żołądkowych może powodować choroby przełyku?

Witam, mam problem z kwasami żołądkowymi. Kiedyś brałam mesopral na kwasy żołądkowe ponieważ czułam kwaśny posmak w buzi pieczenie w gardle i miałam nalot na języku. . Już długi czas miałam z tym spokój nie biorę już dawno tabletek i był spokój ale od ponad tygodnia zwłaszcza po nocy i w dzień też czuje kwas w buzi pieczenie mnie w gardle i mam nalot. Czy mogę pobrać sobie przez jakiś czas np Ortanol max ? Czy dłuższy refluks może spowodować raka przełyku? Jestem młoda i się boję.

Lek. Paweł Szadkowski

Może Pani zastosować w.w. lek. Ważna jest odpowiednia dieta, niejedzenie 3-4 godziny przed snem, spanie na wyższej poduszce, unikanie potraw ostrych, dużej ilości alkoholu, jedzenie małych porcji, utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Refluks nie powoduje wystąpienia raka płaskonabłonkowego przełyku. Może natomiast sprzyjać wystąpieniu przełyku Barretta, a ten stanowi stan przedrakowy (ryzyko ok 0,1-0,4% rocznie).