Czy córka już nie urośnie?

mam pytanie odnośnie wzrostu córki. ma ona 12 (za 2 miesiące 13) ma ok. 161 cm wzrostu. Miesiączkę pierwsza miała w wieku około 10,5 lat. Córka nie chce juz być wyższa, stopa nie rośnie jej od dwóch lat, córka śpi dużo (a przecież to podczas snu najwiecej sie rośnie) a jej wzrost wciąż stoi. Czy to możliwe iż pociecha juz nie będzie wyższa? wiele kalkulatorów wzrostu mowi, ze tak. rodzice wysocy ale dziadkowie i pradziadkowie niscy. czym można jeszcze zahamować wzrost i czy możliwe iż juz nie urośnie?

Lek. Paweł Szadkowski

Zakończenie wzrastania można ocenić na podstawie radiogramu nadgarstka (ocena chrząstek wzrostowych) przez radiologa. Jeśli chodzi o szacowanie wzrostu to istnieją specjalne siatki centylowe, które pomagają to określić. Mogą państwo udać się do lekarza pediatry (opcjonalnie ze specjalizacją z endokrynologii dziecięcej).