Czy CRP podniosło się przez ekstrakcję zęba?

Witam wczoraj crp miałam 1.2 i później po południu miałam ekstrakcję zęba Dzisiaj moje crp wyniosło 4,2 możliwe że wyrwanie zęba to spowodowało ? Zażywam raz dziennie nimesil . Czy powinnam brać antybiotyk ?
KOBIETA, 35 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry.

Norma (zakres wartości referencyjnych) dla CRP przyjęty w laboratoriach diagnostycznych mieści się w przedziale 0-8 mg/L, ponieważ uwzględnia również różnice osobnicze i stany zapalne o niewielkim nasileniu.

Stężenie CRP może być czułym wskaźnikiem infekcji zębopochodnych, powikłaniami pooperacyjnymi po ekstrakcji zęba i urazów tkanek u pacjentów stomatologicznych – wskazują z jak rozległym uszkodzeniem mamy do czynienia.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk