Czy ćwiczeniami można zwiększyć otwarcie szczęki?

Witam, mam szczękościsk 1wszego stopnia. Czy jest jakiś poradnik i czy wogóle regularnymi ćwiczeniami można zwiększyć otwarcie szczęki?

Piotr Jurczyk

Witam. Dużo zależy od tego, z jakiego powodu występuje szczękościsk, czy schorzenia mięśni poruszających żuchwą, stawu skroniowo-żuchwowego, czy nerwu trójdzielnego. W pierwszym przypadku ćwiczenia usprawniające wszystkich mięśni grupy: żwaczy, mięśni skroniowych, mięśni skrzydłowych. W drugim przypadku, tu juz trochę trudniej, można rozważyć korekcję zabiegów. W przypadku schorzenia nerwowego możliwości są stosunkowo ograniczone. Specjalistą, którego Pan poszukuje jest laryngolog lub chirurg szczękowo-twarzowy. Pozdrawiam.