Czy często powracające zapalenie spojówek ma związek z boreliozą?

Witam serdecznie!

Mam 27 lat i jestem od 5 miesięcy w ciąży. Mój problem polega na tym, że od ponad dwóch lat ciągle powraca u mnie zapalenie spojówek, a przy tym mam silne łzawienie oczu, jak również wydzielinę ropną. Nie trwa to zbyt długo, gdyż zawsze niezwłocznie udaję się do lekarza okulisty, który przepisuje mi krople do oczu, jak również macie w składzie z antybiotykiem. Teraz doszedł inny problem, gdyż wykryto u mnie boreliozę - pojawiła się czerwona plama na nodze i to zgłosiłam lekarzowi prowadzącemu ciążę, który na wszelki wypadek kazał mi zrobić badanie w tym kierunku, i niestety wynik jest pozytywny. Absolutnie nie mam żadnych objawów, które mogłyby sugerować ww. chorobę, ale jednak mimo wszystko jestem bardzo zaniepokojona tym faktem. Chciałabym wiedzieć, czy te często występujące zapalenia spojówek i ten pozytywny wynik na boreliozę mają ze sobą coś wspólnego?

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Dzień dobry Pani!

Czerwona plama na nodze wskazuje, że borelioza jest we wczesnym stadium. Zapalenia spojówek nie należą do obrazu klinicznego boreliozy, jednakże można by sobie wyobrazić, że po wielu latach choroby neuroborelioza dotknęła układu autonomicznego odpowiedzialnego za regulację łzawienia. Jednkaże u Pani mamy boreliozę wczesną (do stadium późnego mija z reguły wiele lat), dodatkowo taki zbieg okoliczności jest bardzo mało prawdopodobny.

Częste zapalenia spojówek mogą się natomiast wiązać z alergią, która powodując zapalenie i podrażnienie, toruje drogę wtórnej infekcji, dodatkowo możliwe, że ma Pani zaburzenia w odpływie łez (które naturalnie spływają do nosa), dlatego warto dowiedzić larnygologa.

Boreliozę w ciąży należy bezwzględnie leczyć.