Czy czosnek obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Mój problem jest taki, że przy 21 tabletce antykoncepcyjnej Cilest (biorę o 8 rano) zjadłam 2 małe ząbki czosnku (zjadłam ok 23). Normalnie zrobiłam 7-dniową przerwę i na 8 dzień wzięłam 1 tabletkę Cilestu już z nowego blistra i wieczorem odbyłam stosunek. Moje pytanie jest takie, czy mogę być w ciąży? Bo strasznie się tego obawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Substancje aktywne w czosnku mogą przyspieszać rozkład syntetycznego estrogenu z tabletek antykoncepcyjnych i obniżać ich skuteczność. Nie można jednak dać się zwariować. Sytuacja ta zapewne w większym stopniu dotyka osoby zażywające wyciągi czy ekstrakty z czosnku niż spożywające czosnek w zwykłych ilościach w czasie posiłków. W Pani przypadku czosnek został zjedzony właściwie na początku przerwy siedmiodniowej, w najgorszym razie przedłużyła Pani sobie przerwę o kilka godzin, co nie powinno mieć istotnego wpływu na obniżenie skuteczności ochrony antykoncepcyjnej. Po zakończeniu obecnego opakowania tabletek, a przed rozpoczęciem kolejnego może Pani wykonać test ciążowy, tak by wykluczyć ciążę i nie denerwować się więcej. Pozdrawiam serdecznie!