Czy dieta Dukana jest odpowiednia dla mnie?

Mam 174 cm wzrostu ważę 80kg, juz dłuższy czas staram się schudnąć jednak nie wychodzi mi to, w rok przytyłam 10 kg (od stycznia 2008-grudnia 2008). Zażywam żelazo (ferrum w tabletkach). Anemi nie mam ale kiedys mialam, to tak profilaktycznie w tym momencie. Za rok biore ślub, chciałabym być szczupła w tym dniu. Po ślubie chcę postarać się o dziecko. I czy teraz jest dobry moment na rozpoczynanie tej diety? lub ewntualnie czy jest jakas dieta odpowiednia dla mnie, zaznaczam ze nie potrafie liczyc kalorii a dieta dukana odpowiada mi ze wzgledu na brak ograniczen co do ilosci i pory zjadania posiłkow. Prosze o odpowiedz :)
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Pani BMI wynosi 26,4, co oznacza, że ma Pani niewielką nadwagę. Sądzę, że jest to dobry moment na rozpoczęcie odchudzania, ponieważ nie ma już Pani anemii, a jeszcze nie jest Pani w ciąży – oba te stany wykluczają stosowanie diety redukującej masę ciała.

Dieta Dukana, jak wszystkie diety jednoskładnikowe, jest dietą niefizjologiczną i może prowadzić do niedoborów, co w Pani przypadku jest szczególnie niewskazane. Najrozsądniejszym wyjściem będzie trzymanie się przez Panią podstawowych zasad zdrowego odżywiania:
- spożywanie 5 posiłków dziennie co 3 godziny (regularne spożywanie posiłków przyspiesza metabolizm)
- zrezygnowanie ze słodyczy, słonych przekąsek, jedzenia typu Fast food (niezauważenie powodują dodatni bilans energetyczny, który w konsekwencji sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej)
- wypijanie około 2 litrów wody niegazowanej dziennie (woda pomaga oczyścić organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i przyspiesza metabolizm)
- 45 minut codziennej zaplanowanej aktywności fizycznej (przyspiesza metabolizm i spalanie istniejącej już tkanki tłuszczowej)
- zrezygnowanie z potraw smażonych i zapiekanych (zawierają bardzo dużo niewidocznego tłuszczu)
- zrezygnowanie z masła/margaryny (czyli zrezygnowanie z tłuszczu widocznego)
- dodanie warzyw do każdego posiłku (zawierają dużo błonnika, powodują uczucie sytości, obniżają poziom cukru we krwi).
Te wskazówki powinny Pani pomóc zaplanować sobie własną, racjonalną dietę, w której będą wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie musi Pani liczyć kalorii, wystarczy jeśli będzie Pani jeść 5 regularnych, niewielkich posiłków w ciągu dnia i ćwiczyć.
 Pozdrawiam serdecznie.