Czy dieta i głodówka może spowodować niedoczynność tarczycy?

Na jakimś forum mignęło mi, że dietą i głodówkami można sobie wywołać niedoczynność tarczycy?? Nie zbyt to zrozumiałam, ale chcę sie upewnić jakie są zależności. Byłam na bardzo niskokalorycznej diecie, nasilił sie hirsutyzm. Poszłam do endokrynologa, przy okazji odkrył stan zap. tarczycy- hormony wszystkie płciowe i tarcz.wzorowe, ale strasznie wys.antyTPO. Jadlam zdrowo ale raczej niskotluszczowo i bardzo niskokalorycznie. Mogłam to sama wywołać? Porosły włosami plecy i twarz, dekolt.

Głodówka nie wywołuje niedoczynności tarczycy, ale może powodować zmiany w stężeniach hormonów tarczycy. W okresie głodzenie organizm broni się przed utratą energii i obniża się stężenie początkowo ft3, potem też ft4 przy prawidłowym poz. TSH. Nadmierne owłosienie może wynikać z nadmiernej utraty masy ciała, częst pojawia się przy wychudzeniu , gdyż do prawidłowych proporcji pomiędzy żeńskim estradiolem a męskim testostreronem potrzebna jest u kobiety pewna ilość tkanki podskórnej, w której testosteron ulega konwersji(przemianie ) do estradiolu. Podwyższone stężenie a-TPO jest wyrazem autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.