Czy dieta może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, mam 37 lat, 165 cm wzrostu, obecnie ważę 65 kg. Od 16 dni stosuję dietę z ograniczeniem tłuszczu i węglowodanów, wysoko białkową. Od 2 lat przyjmuję tabletki. Podczas drugiego tygodnia diety dostałam delikatnego plamienia. 4 miesiące temu robiłam cytologię i usg dopochwowe. Wszystko było OK. Czy to plamienie mogło wystąpić z powodu stosowania diety? Schudłam 5 kg w krótkim czasie. Czy dieta może obniżyć skuteczność działania tabletek anty? Czy mogę spać spokojnie i nie martwić się? Czy to tylko reakcja organizmu na dość restrykcyjną dietę? Nie przyjmuję żadnych preparatów na odchudzanie, trochę więcej piję i jem codziennie dodatkowo 3 łyżki otrąb rano, tabletki przyjmuję o 19.30. Pozdrawiam i prosze o odpowiedź.

Witam!

Pewna jest zależność, iż nadmierna masa ciała może obniżać skuteczność stosowanej antykoncepcji. Co do diety odchudzającej, zwłaszcza jeśli jest bardzo restrykcyjna, może powodować zaburzenia hormonalne. Hormony są substancjami białkowymi. Niedostarczenie z dietą wszystkich niezbędnych składników odżywczych, może wpływać na syntezę hormonów.
Nic nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Pozdrawiam ciepło