Czy dieta "Odchudzanie na zawołanie" jest dobra do dłuższego stosowania?

Mam 15 lat, ważę 65 kg przy wzroście 163 cm i jestem kobietą. Chodzę do szkoły, 2/3 razy w tyg. mam w-f , (w czasie weekendu oprócz sprzątania przez 2 godz. w sobotę, nie jestem aktywna). Próbowałam dietę "Odchudzanie na zawołanie" i w przeciągu tygodnia schudłam 3,5 kg. Ale później się złamałam. Przez 3 tyg. nie jadłam słodyczy, przez wakacje intensywnie ćwiczyłam przez 3 tyg., ale to nic nie dało. Mój tato ma ok. 25 kg nadwagi. Mój przykładowy jadłospis: w dzień powszedni: 7.30 Śniadanie; pół kromki chleba białego z serem żółtym i nieraz pół szklanki herbaty z cukrem, 10.30 II śniadanie; Rogalik z czekoladą + (nieraz) chrupki kukurydziane (pól paczki), 14.30 Obiad; ziemniaki z kotletem z piersi kurczaka smażony w panierce (duża porcja), ogórki kiszone+ napój owocowy 16.00 Przekąska; cisto drożdżowe( 1 kawałek ) + cukierki czekoladowe (4/5 szt ) + woda, 19.00 Kolacja; 2 zapiekanki z białego chleba, sera z ketchupem + herbata z cukrem, 20.00 Po kolacji; paluszki słone 100g+ woda. Weekend; 10.00 Śniadanie; płatki z mlekiem słodzone w dużej misce, 11.00 II śniadanie; ciastka ( 4/5 szt)+ sok owocowy 13.00, Obiad; spaghetti (średnia porcja) + woda, 15.00 - 17.00 Przekąska; paluszki słone ( 100 g) ( przy komputerze )+ woda 19.00Kolacja; 2 kanapki z szynka i serem + herbata z cukrem, 20.00-22.00 Po kolacji Cukierki czekoladowe ( 5/6 szt ) paluszki słone + woda (przy telewizji). W ostatnim czasie bardzo wypadają mi włosy. Chciałabym się dowiedzieć czy mogę stosować dietę "odchudzanie na zawołanie " i czy jest ona zdrowa? Czy nie będzie po niej efektu jo-jo ??? Prosiłabym o przykłady diet, które które by mi nie zaszkodziły. Ania .

Witam,

Twojej diety nie nazwałabym odchudzającą.
Dużo jest w niej: żywności typu fast-food, słodyczy, przekąsek a la paluszki, chrupki.
Te produkty należy ograniczyć, lub całkowicie wykluczyć z diety.
Metodę kulinarną jaką jest smażenie - zamieniłabym na gotowanie na parze.
Plusem opisanego przez Ciebie schematu żywienia jest to, że posiłki spożywane są często.
W Twoim jadłospisie praktycznie nie występują: warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.
Może to powodować niedobory składników odżywczych, czego objawem są problemy z włosami.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs.

Wyeliminować z diety powinnaś: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Zastosowanie może mieć:
• wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu light, które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło, gotowanie na parze, tradycyjne gotowanie są lepsze od smażenia)
• spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (gruboziarnistych kasz, razowego makaronu, pieczywa ciemnego -wydłużają uczucie sytości)
• włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców
• ograniczenie dodawanego cukru
• ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.
• zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.)
• włączenie do jadłospisu ryb.

Pozdrawiam