Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy długie cykle zmniejszają szanse na zajście w ciążę?

Witam! Mam 23 lata i zaobserwowałam, że moje cykle bardzo się wydłużyły, ostatni trwał nawet ponad 40 dni. Tak dzieje się już trzy miesiące. Przeważnie moje cykle trwały 32-33 dni, a co do krwawienia - to jest normalne, trwa 6 dni. Bardzo mnie to niepokoi, gdyż staramy się z mężem o dziecko i na razie bez rezultatów od 3 miesięcy. Dodam jeszcze, że obecnie nie biorę żadnych leków, tylko kwas foliowy. Nie stwierdzam również żebym w tym czasie była narażona na stres. W grudniu miałam przeprowadzony zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy z powodu ciąży obumarłej w 12. tyg., była to moja pierwsza ciąża.

Moje pytanie jest takie: czy tak długie cykle są normalne i czy mogą wpływać na zajście w ciąże? Mam jeszcze jedno pytanie, gdyż ostatnio kupiłam żel intymny marki D*** i na opakowaniu jest napisane, że żel może wpłynąć na mobilność spermy - co to oznacza? Czy jeśli staram się o dziecko, to ten preparat może to utrudniać? To nie jest żel plemnikobójczy. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Tego typu żele mogą wpływać ujemnie na szanse na zapłodnienie, zmniejszając ruchliwość plemników. Działanie to nie jest jednak silne (nie jest to w żadnym razie metoda antykoncpecyjna).

Z Pani opisu wynika, że najprawdopodbniej cierpi Pani na jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne. Mogą one powodować zmniejszenie płodności (możliwe, że nie w każdym cyklu występuje owulacja). Radzę udać się na wizytę do lekarza ginekologa, który zleci badania hormonalne. Dzięki nim możliwe będzie zdiagnozowanie, z jakiego typu zaburzeniami mamy do czynienia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, tak aby zwiększyć szanse na szybkie poczęcie i prawidłowy przebieg ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy