Czy długotrwałe stosowanie sterydów przez 7-letnie dziecko może mieć negatywny wpływ na wzrost i rozwój?

Mój 7 -letni syn od 1,5 roku boryka się z problemami ciągłych bóli uszu i ciągłych katarów. Wielokrotnie przez ten okres czasu zażywał sterydy donosowe fliksonase, nasonex przepisywane przez lekarzy. Dawki stosowaneto 2x1 lub 1x1. przerwy pomiędzy stosowaniem były różne czasem miesiąc czasem 2 tyg. czasem tydz. Np. w miesiącu brał jeden tydz.potem 2 tyg przerwy i znowu bierze tydz i tak w kolko. Czy te dawki i długi okres stosowania mogą mieć negatywny wpływ na jego wzrost i rozwój.

Milena Lubowicz

Sterydy stosowane miejscowo mają dużo mniejszy wpływ na organizm niż te, które stosuje się ogólnoustrojowo. Oczywiście może dochodzić do miejscowych zmian np. grzybiczych czy niewielkiego osłabienia odporności. Dobrze, że w czasie tego 1,5-rocznego stosowania są przerwy. Lek ten nie powinien oddziaływać na wzrost i rozwój dziecka.
Pozdrawiam