Czy do psychologa koniecznie z rodzicami?

Czy koniecznie muszę iść do psychologa z rodzicami? Bo jeśli tak, to nigdy tam nie pójdę. Jak już napisałam wcześniej, oni mają swoje problemy. Jeśli pójdę sama do psychologa, to rodzice muszą zostać o tym poinformowani? Jak sama mam sobie z tym poradzić?

Witaj!

Psycholog ma obowiązek poinformowania Twoich rodziców o problemie tylko wtedy, gdy uzna, że zagrożone jest Twoje zdrowie lub życie. W każdym innym przypadku obowiązuje go zasada poufności i bez Twojej zgody, żadna informacja nie powinna wydostać się poza gabinet.

Sugerowałabym, abyś w pierwszej kolejności zgłosiła się do psychologa szkolnego. Jeśli tam nie znajdziesz pomocy, możesz udać się do poradni pedagogiczno-psychologicznej lub poradni zdrowia psychicznego dla dzieci. Zwykle obowiązuje zasada, że do poradni, na pierwszą wizytę, osoba niepełnoletnia powinna pójść z rodzicami, ale może psychoterapeuta zaproponuje jakieś rozwiązanie.

Pozdrawiam.

Jeśli jest Pani pełnoletnia, może iść Pani sama i nikt poza Panią nie będzie rodziców informował. Jeśli ma Pani 16-18 lat, rodzice muszą wyrazić zgodę. Jeśli ma Pani mniej niż 16 lat, musi Pani przyjść z rodzicami.

"Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta jak i ustawą o zawodzie psychologa to pacjent wyraża zgodę na udzielanie świadczeń zdrowotnych – terapeutycznych. W przypadku gdy osobą zgłaszającą się na terapię jest osoba nieletnia, tj. ukończyła 16 r.ż., ale nie ma jeszcze skończonych 18 lat, zgodę wyraża on sam jak i jego przedstawiciel ustawowy. Zgodę taką nazywa się zgodą kumulatywną. W przypadku, gdy przedstawiciel wyraża sprzeciw (nieletni wyraża zgodę) albo małoletni wyraża sprzeciw przy jednoczesnej zgodzie przedstawiciela na prowadzenie terapii potrzebna jest zgoda sądu opiekuńczego".

Pozdrawiam!